Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı son yıllarda en sık yaptırılmakta olan estetik ameliyatlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Çok sık gerçekleştirilen bu yöntem doğumsal nedenlerden veya sonradan geçirilen kazalardan dolayı oluşmakta olan burunda şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Oldukça sık gerçekleştirilen bu yönteme rinoplasti ismi de verilmektedir. Rinoplasti pek çok kişinin yaptırdığı ve farklı yöntemleri bulunan bir ameliyattır. Kapalı veya açık ameliyat ile gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmektedir. Böylelikle en uygun yöntem tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinmekte olan burun estetiği hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça sık tercih edilen ameliyatlar arasında yer almaktadır. Bu ameliyatın gerçekleştirilme nedeni ise burunda bulunan şekil bozukluklarının giderilmesidir. Hastanın daha estetik veya işlevsel bir buruna sahip olması hedeflenmektedir. Estetik bir burun ile birlikte hastanın özgüveni de yükselmekte ve kendini daha iyi hissetmesi sağlanmaktadır.

Hayat kalitesini düşürmekte olan estetik kaygılar giderilerek başarılı bir sonuç elde edilmektedir. Kapalı veya açık ameliyat uygulamalarının kullanılabildiği bir yöntemdir.

burun-estetigi-cesitleri

burun-estetigi-sonrasi

Burun Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın burnunda bulunmakta olan şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi uygulandıktan sonra ise işleme başlanmaktadır. Eğer açık rinoplasti ameliyatı uygulanacak ise hastanın burnuna ufak kesiler açılmakta ve bu kesilerden işlem gerçekleştirilmektedir.

Kapalı rinoplasti yöntemi uygulandığında ise hastanın burun delikleri içerisinden işlem yapılmaktadır. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için hastanın burun deliklerinin içerisine oldukça minik kesiler açılmakta ve buradan işlem yapılmaktadır. Oldukça ufak olan bu kesilere dikiş atılmamaktadır. Aynı zamanda hastanın dış görünüşünde herhangi bir iz kalmamaktadır. Böylelikle iyileşme süresinin de daha kısa olduğu gözlemlenmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastanın herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Kalp hastalığı, şeker hastalığı veya hipertansiyon gibi durumların olup olmadığı kontrol edilmektedir. Aynı zamanda kronik başka hastalıklarının olup olmadığı ve alışkanlıkları da öğrenilmektedir. Hastanın burun estetiği ameliyatı öncesi süreçte kesinlikle aspirin veya diğer kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Bununla birlikte bitkisel ürünlerden de uzak durması önerilmektedir. Çünkü ne gibi bir komplikasyona yol açacağı bilinmemektedir.

Hasta eğer sigara kullanmakta ise sigara kullanmayı ameliyattan en az 15 gün önce bırakması önerilmektedir. Çünkü sigara yaraların daha geç iyileşmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra fazla kilolarında verilmesi gerektiği önerilenler arasında yer almaktadır. Bu sayede ameliyat daha rahat ve kontrol altında gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatı sonrasında ilk dönemlerde göz çevresinde morluklar ve şişlikler meydana gelmektedir fakat bunlar zaman içerisinde iyileşme göstermektedir. Burun temizliği yaparken burun içi spreyin kullanılması gerekmektedir. Bu dönemde aşırı derecede güneşte durmaktan, hamamdan ve saunadan kaçınılması önerilmektedir.

Ayrıca 3 ay boyunca burnun özenle korunması ve gelebilecek darbelerden kaçınılması gerekmektedir. Ameliyattan 6 ay sonra burun şekillenmeye başlamaktadır.

burun estetiği ameliyatı

burun-estetigi-ameliyati

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Erken iyileşme dönemi 7 ile 10 gün arasında sürmektedir. Fakat bu durumun tamamen iyileşmesi ise ortalama 6 ay sürmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak iyileşme süreleri farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı hastanın kontrollerine düzenli bir şekilde gitmesi gerekmektedir. Oluşabilecek sorunlar bu sayede öncede fark edilmektedir.

Rinoplasti ameliyatı öncesinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Ameliyat öncesi doktorunuzun verdiği talimatlara uymanız gerekiyor. Bunlar arasında sigara içmeyi bırakmak, kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmak, ameliyat öncesi yemek ve içecek yasağı gibi kısıtlamalar yer alabilir.

Rinoplasti ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Burun estetiği ameliyatı genellikle ağrısız bir işlemdir. Ancak ameliyat sonrası burunda hafif ağrı, şişlik ve morarma gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir. Genellikle şişlik ve morluklar 1-2 hafta içinde geçer. Tam iyileşme süreci ise birkaç ay sürebilir.

Burun estetiği sonrası burun şekli ne kadar süre korunur?

Rinoplasti sonrası burun şekli kalıcıdır, ancak ameliyat sonrası ödemlerin tamamen inmesi ve burun dokusunun tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rinoplasti-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hastanın detaylı bir muayeneden geçirilmesi ve işlemin detaylarının belirle…

Devamını Oku
rinoplasti

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği ameliyatı olarak da bilinmektedir. Burunda b…

Devamını Oku
burun-estetigi-nedir

Burun Estetiği Nedir?

Son dönemlerde oldukça sık ön plana çıkan estetik ameliyatlardan olan ve rinoplasti i…

Devamını Oku
Randevu Talebi