Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti ameliyatı, halk arasında burun estetiği ameliyatı olarak da bilinmektedir. Burunda bulunmakta olan şekil bozukluklarının veya işlevsel bozuklukların giderilmesi amacıyla uygulanmakta olan bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Hemen her yaştan pek çok kişi tarafından yaptırılmakta olan burun estetiği diğer estetiklere oranla daha ön planda yer almaktadır. Burun ameliyatı ile birlikte daha estetik bir burun elde edilmektedir.

Burundaki şekil bozuklukları veya işlevsel bozukluklar hayat kalitesini düşürmektedir. Kişinin kendini psikolojik anlamda kötü hissetmesine ve olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda hastalardan bazılarında özgüven düşüklüğü oluşturmaktadır. Böyle bir durumda ise oldukça gerekli bir ameliyat olduğu göze çarpmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Rinoplasti Nedir Nasıl Yapılır? Ameliyat açık ameliyat veya kapalı ameliyat yöntemleri ile uygulanabilmektedir. Açık ameliyat yönteminde hastanın burnunda oldukça küçük kesiler açılarak işlem gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrasında ise bu kesilere dikiş atılarak ameliyat bitirilmektedir. Kapalı ameliyat yönteminde ise burun deliklerinden çok küçük kesiler açılmakta ve ameliyat bu noktalardan yapılmaktadır. Kesiler çok küçük olduğundan dolayı dikiş atılmasına gerek duyulmamaktadır. Aynı zamanda kesiler çok küçük olduğundan dolayı iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Ameliyat yöntemlerinden her ikisi de genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı işlem esnasında hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

burun-estetigi-cesitleri

burun-estetigi-sonrasi

Rinoplasti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Rinoplasti Kaç Yaşında Yapılır? Ameliyatın neden kaynaklı olarak yapılacağına bakıldığında hangi yaşta uygulanabileceği anlaşılmaktadır. Sadece estetik kaygılardan dolayı yaptırılmaktaysa 16-17-18 yaşlarının gelmesi beklenmektedir. Bunun nedeni ise gelişimin tamamlanmasından kaynaklanmaktadır. Gelişimi tamamlanmış olan bireylere rahatça uygulanabilmektedir.

Doğumsal anomaliler nedeniyle uygulanmakta ise daha küçük yaşlarda ameliyatın yapılmasına gerek duyulabilmektedir. Böylelikle erken dönemde iyileşme sağlanmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Rinoplasti Avantajları Nelerdir? Öncelikle bu ameliyat hastanın kendine olan özgüveninin artmasına neden olmaktadır. Özgüveni arttırması ile birlikte artık hastanın burnun şekilde bozuklukları bulunmamaktadır. Daha estetik bir görünüm elde edilmektedir. Bununla birlikte burundaki şekil bozukluklarından dolayı ortaya çıkmakta olan solunum sorunlarının da giderilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca horlama sorununun da önüne geçmekte olan bir ameliyattır. Pek çok avantajı ile birlikte ön plana çıkmakta olan bu ameliyat oldukça sık tercih edilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplasti öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması yer almaktadır. Aynı zamanda hastanın ameliyattan iki hafta önce sigarayı bırakması gerekmektedir. Sigara ameliyat sonrasında hastanın geç sürede iyileşmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı içilmesi önerilmemektedir. Operasyondan önceki gün hastanın duş alması ve stres seviyesini yükseltmemesi gerekmektedir.

Ameliyattan belirli bir süre önce yeme ve içme kesilmektedir. Bu durum ameliyatta yaklaşık 8 saat önce gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ameliyat öncesinde yüzde makyaj vb. bir ürünün bulunmaması gerekmektedir.

rinoplasti-nedir

rinoplasti-kac-yasinda-yapilir

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında hasta bir gece hastanede yatırılmakta ve ardından taburcu edilmektedir. Fakat bu durum hastada hastaya değişim gösterebilmektedir. Bununla birlikte hastanın kendine çok dikkat etmesi ve burnunu darbelerden koruması gerekmektedir. Böylelikle burnun hasar alması engellenmektedir. Ağır eşyalar kaldırmaktan ve ağır sporlar yapmaktan da kaçınması önerilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Rinoplasti Fiyatları Nelerdir? Hastaya yapılacak işlemin detaylarına ve hastanın durumuna bağlı olarak işlemin fiyatlarında değişim oluşabilmektedir. Öncelikle hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi ve buna uygun olarak bir tedavi planlaması gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böylelikle ameliyatın fiyatları daha net bir şekilde belirlenmektedir. Burun ameliyatı sonrasında ise hastanın burnu daha estetik ve hoş bir görünüme kavuşturulmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-estetigi-nedir

Burun Estetiği Nedir?

Son dönemlerde oldukça sık ön plana çıkan estetik ameliyatlardan olan ve rinoplasti i…

Devamını Oku
burun-estetigi-ameliyati

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı son yıllarda en sık yaptırılmakta olan estetik ameliyatlarda…

Devamını Oku
rinoplasti-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hastanın detaylı bir muayeneden geçirilmesi ve işlemin detaylarının belirle…

Devamını Oku
Randevu Talebi