Burun Estetiği

rinoplasti

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği ameliyatı olarak da bilinmektedir. Burunda b…

Devamını Oku
burun-estetigi-ameliyati

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı son yıllarda en sık yaptırılmakta olan estetik ameliyatlarda…

Devamını Oku
rinoplasti-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hastanın detaylı bir muayeneden geçirilmesi ve işlemin detaylarının belirle…

Devamını Oku

Son dönemlerde oldukça sık ön plana çıkan estetik ameliyatlardan olan ve rinoplasti ismi ile de bilinmekte olan bir estetik cerrahi yöntemidir. Oldukça sık başvurulan rinoplasti, burunda yer alan şekil bozukluklarının giderilmesini sağlamaktadır.

Burun Estetiği Nedir?

Doğuştan veya sonradan meydana gelebilen şekil bozuklukları pek çok kişinin psikolojik anlamda kötü etkilenmesine neden olan bir durumdur. Kişinin kendini kötü hissetmesinin yanı sıra hayat kalitesinin düşmesine ve oldukça rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da burun estetiği ameliyatı yöntemine başvurulmakta ve daha estetik bir görünümün elde edilmesi sağlanmaktadır.

Doğumsal anomaliler veya estetik kaygılar nedeni ile yaptırılmakta olan bir ameliyat yöntemidir. Bu yöntemin bir diğer uygulanma amacı ise kaza ve travma sonrasında meydana gelmekte olan şekil bozukluklarıdır. Burundaki şekil bozuklukları hastalarının hayat kalitelerinin düşmesine, sosyal hayattan kendilerine uzaklaştırmalarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda birçok hastanın özgüveninin düşmesine de neden olabilen bir durumdur. Böyle bir durumda ise hasta kendini psikolojik anlamda kötü hissetmektedir.

Tüm bu problemlerin sona ermesi amacıyla rinoplasti uygulanmakta ve hastaların burnu estetik bir hale getirilmektedir. Son derece ön planda olan bir ameliyat yöntemidir. Farklı şekillerde uygulanabilmekte olan bir ameliyattır.

Burun estetiği, burun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan cerrahi veya cerrahi olmayan işlemleri kapsar. Artık uzun yıllardır tercih edilen burun estetiği, burun üzerindeki derinin açılması ve burun kıkırdak ve kemik yapılarının şekillendirilmesi işlemidir. Kapalı, açık gibi çeşitleri bulunan burun estetiği, farklı teknik ve yöntemlerle uygulanmaktadır. Burun ucu şekillendirilir, eğrilik düzeltilir. Hasta burun estetiği sonrasında istediği görünüme kavuşabilir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Birçok farklı nedenden dolayı bu yönteme başvurulabilmektedir. Öncelikle bazı bireylerin burnunda doğuştan şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Bazılarında ise sonradan yaşanan kaza veya travmaların sonucunda oluşum gösterebilmektedir. Böyle bir durumda ise yine rinoplasti yani burun estetiği yöntemine başvurulmaktadır. Oldukça sık gündeme gelmekte olan bu ameliyat ile birlikte burun şekillendirilmektedir.

Buruna şekil verilmesi ile birlikte kişinin kendini daha iyi hissetmesi sağlanmaktadır. Hayat kalitesini düşürmekte olan tüm durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda kişinin özgüveni yükseltilmektedir. Böylelikle daha olumlu hissetmesi sağlanmaktadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı ameliyat yöntemi ile veya açık ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilebilmekte olan bir işlemdir. Son dönemlerde daha çok kapalı ameliyat yöntemine başvurulmaktadır. Estetik görünümü bozacak hiçbir kesi açılmadan işlem gerçekleştirilmektedir. Burun içerisinden ameliyat gerçekleştirilmektedir. Açık ameliyat yönteminde ise oldukça küçük kesiler açılmaktadır ve bu kesilerden işlem uygulanmaktadır.

Hastanın durumuna, burunda şekil bozukluğuna bağlı olarak hangi yöntemin uygulanacağı belirlenmekte ve buna uygun bir işlem gerçekleştirilmektedir. Böylelikle oldukça iyi bir işlem yapılmaktadır.

Öncelikle burun estetiği bir diğer ismi olan rinoplasti ile de bilinmektedir. Burunda bulunmakta olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanmakta olan bir işlemdir. Aynı zamanda işlevsel sorunlarında giderilmesini sağlamaktadır. Oldukça sık başvurulan rinoplasti yöntemi gelişimini tamamlamış olan her birey için uygundur. Yalnızca estetik kaygılardan dolayı yaptırılabilmekte iken bazı sağlık sorunlarından dolayı yaptırılmakta olan bir yöntemdir.

Bireyleri büyük bir kısmı bu ameliyat ile ilgili bazı soruları merak etmekte ve işlem esnasında neler yapıldığını sorgulamaktadır. Özellikle burun ameliyatı öncesi ve sonrası dönemlerde neler yapılması gerektiği sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

İlk olarak hastanın muayene edilmekte ve uygulanacak olan işlemler belirlenmektedir. Bununla birlikte hastanın istekleri ve şikayetleri de dikkate alınmakta ve buna uygun bir tedavi planlaması gerçekleştirilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Birkaç süren ameliyat hastanın durumuna bağlı olarak uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında ise hasta bir gece hastanede yatmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir.

Hastaya uygulanan yöntem açık ameliyat veya kapalı ameliyat ile gerçekleştirilebilmektedir. Kapalı rinoplasti ameliyat yöntemi son dönemlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Çünkü iyileşme süresi açık ameliyata oranla daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat bazı hastalara uygulanacak olan işlem kapalı ameliyat ile yapılamadığından dolayı yalnızda açık rinoplasti ameliyatı tercih edebilmektedir.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği birden çok çeşitle yapılabilir. Hastanın burnuyla ilgili şikayetine göre hangi burun estetiği çeşidinin kullanılacağına karar verilir. Bazı burun estetiği çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kapalı Burun Estetiği: Burun deliklerinden yapılan kesilerle gerçekleştirilen bir burun estetiği yöntemidir. Burun kemiği ve kıkırdak dokularının şekillendirilmesi, burun ucu veya kanatlarındaki değişiklikler için bu yöntem kullanılabilir.

Açık Burun Estetiği: Burun deliklerinin yanından yapılan bir kesiyle gerçekleştirilir. Açık burun estetiği, burun ucu veya burun kanatlarında daha büyük değişiklikler gerektiren durumlarda tercih edilir.

Revizyon Burun Estetiği: Bu yöntem, daha önce yapılmış bir burun estetiği işleminin sonuçlarını düzeltmek için kullanılır. Önceki cerrahi müdahale sonucunda ortaya çıkan şekil bozukluklarının, hataların düzeltilmesi sağlanır.

Medikal Burun Estetiği: Dolgu maddeleri veya botulinum toksini enjeksiyonları gibi cerrahi olmayan yöntemlerle gerçekleştirilen bir burun estetiği şeklidir. Burun şeklini veya boyutunu değiştirmeden burun görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

burun-estetigi-kimlere-yapilir

burun-estetigi-nasil-yapilir

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Rinoplasti hem erkekler için hem de kadınlar için bakıldığında en sık gerçekleştirilmekte olan estetik ameliyatı olduğu bilinmektedir. Birçok farklı nedenden dolayı yaptırılmakta olan bir ameliyattır. Bazı durumlarda yalnızca estetik kaygılardan dolayı yaptırılmakta iken bazen de işlevsel bozukluklardan dolayı yaptırılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı için uygun görülen kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Burnun boyutundan ve şeklinden memnun olmamak
 • Travma sonrası oluşan hasar
 • İşlevsel sorunlar nedeni ile zor nefes almak
 • Yüksek ses ile horlamak
 • Sağlık durumunun iyi olması ve ciddi bir hastalığın bulunmaması
 • Zihinsel ve duygusal anlamda ameliyata hazır olunması
 • Ameliyat sonrası için gerçek beklentilere sahip olunması

Burun Estetiği Kimlere Yapılmaz?

Burun Estetiği Kimlere Yapılmaz? Bazı bireyler bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için uygun görülmemektedir. Çünkü ciddi komplikasyonların gelişme ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı da rinoplasti ameliyatına uygun olmayan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Ciddi kanamalar
 • Kalp hastalıkları
 • Ağır ruhsal bozukluklar

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kadınlarda en az 16-17 yaşlarında uygulanabilmekte iken erkeklerde ise 17-18 yaşlarında uygun görülmektedir. Fakat bunlar doğumsal anomaliler dışında yer almaktadır. Doğumsal anomalilere daha erken dönemde müdahale edilebilmektedir. Tamamen bireylerin durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Bundan dolayı hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi ile birlikte ameliyat olup olamayacağı belirlenmektedir.

Muayene esnasında hastaya pek çok test yapılmakta, istekleri ve şikayetleri dinlenmektedir. Aynı zamanda durumun neden kaynaklandığı ve neler yapılabileceği de belirlenmektedir. Buna uygun bir tedavi planlaması oluşturulmaktadır. Oluşturulan tedavi planlamasına uygun olarak hasta ameliyat edilmekte ve isteği estetik buruna kavuşması sağlanmaktadır.

Burun Estetiği Kaç Saat Sürüyor?

Genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olan bu ameliyat, yaklaşık 2,5 ile 3 saat civarında sürmektedir. Fakat hastaya uygulanacak olan işlemin detaylarına bağlı olarak sürede değişim meydana gelebilmektedir. Bu tamamen hastadan hastaya değişebilmekte olan bir durumdur.

burun-estetigi-cesitleri-nelerdir

burun-estetigi-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir

Burun Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tamamen iyileşme süresi uzun sürmektedir. Bundan dolayı süreç sabır istemektedir. Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra günlük hayatına dönebilmekte olan hastanın tamamen iyileşmesi 6 ay ile 2 yıl civarındadır. Süreç her hastada farklı şekillerde ilerleyebilmektedir. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Sonucunda ise hastanın burnu tamamen estetik ve hoş bir hale gelmektedir.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında bazı maddeler yer almaktadır. Aspirin ve benzeri olan kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan en az 10 gün önce bırakılması gerekmektedir. Ameliyattan sonra da 10 gün kullanılmaması önerilmektedir. Bitkisel çaylardan ve bitkisel ürünlerden bir süre uzak durulması önerilmektedir. Nadiren de olsa kanamayı arttırabilecek olan kiraz, sarımsak, kuru üzüm, vişne vb. ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde alkol ve sigaranın bırakılması önerilmektedir. En az 2 hafta önce bırakılması uygun görülmektedir. Bunun nedeni ise iyileşme süresinin uzamasından kaynaklanmaktadır. Ameliyat öncesinde makyaj yapılmaması ve rahat kıyafetler giyilmesi gerekmektedir.

Burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler birçok nokta bulunabilir. Burun estetiği öncesi mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanı veya plastik cerrahi uzmanı tarafından muayene edilir. Sigara, kan dolaşımını etkilediği ve iyileşme sürecini yavaşlatacağı için ameliyattan önce en az 2 hafta sigara içmeyi bırakmalısınız. Burun estetiği ameliyatı öncesi vücudun iyileşme sürecinde ihtiyacı olacağı besinleri alarak, ameliyat sonrasında vücuda yardımcı olunabilir. Burun estetiği öncesinde alkol ve birtakım ilaçlar kullanmayı bırakmalısınız.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği sonrası en çok istirahat etmeye özen göstermelisiniz. Mutlaka ameliyat sonrası şişlik ve morluk gibi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır. Bu durumu azaltmak için soğuk buz uygulaması yapılmalıdır. Yanlış bir durum olmaması için burun estetiği sonrası doktorun önerilerine uyarak hareket edilmelidir.

Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri düzenli kullanarak enfeksiyon ve fazla ağrıyı önleyebilirsiniz. Kanama riskinden uzak durmak için ağır sporlar yapmamalı, düzenli beslenmelisiniz. Yüz üst yatmadan ve burun bölgesine dokunmadan kaçınmalısınız. Bu şekilde burun şeklinizi bozacak hiçbir olaya izin vermemelisiniz. Yine sigara ve alkol iyileşme sürecini yavaşlatacağı için kullanılmamalı ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun estetiği sonrası beslenme düzeninde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Ameliyat sonrası ilk günler sıvı gıdalar tüketilmelidir. Bu sıvı gıdalar soğuk olmalıdır. Sıcak sıvılar ve baharatlı gıdalar kan damarlarını genişleterek morarma ve şişmeyi arttırabilir.

Yüz kaslarının çok fazla çalışmaması için aşırı kuvvetli çiğneme yapılmaması önerilir. Bu yüzden yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Sodyumdan uzak durmak burun ve çevresinde oluşan şişliklerin daha hızlı inmesine yardımcı olur.

Burun estetiği sonrası iyi beslenmek ve ameliyatın getireceği hassaslığa karşı vücut direncini arttırmak gereklidir.

Burun Estetiği Sonrası Güneş Işınlarına Maruz Kalmak Tehlikeli midir?

Burun estetiği sonrası güneş ışınlarına maruz kalmak burun üzerindeki ciltte renk bozulmalarına neden olabilir. Güneş koruyucu kremi özellikle burun üzerinde kullanmak önemlidir. Burun estetiği sonrası burun ve çevresi hassas bir özellik taşıyacağı için güneş ışınlarına maruz kalmak tehlikeli olabilir.

Burun estetiği sonrası, burun şeklini bozmaması için gözlük kullanımı kısıtlandırılır. En az 6 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Şapka kullanılarak güneşten ve zararlarından korunulabilir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun estetiği fiyatları 2023 hastaya uygulanacak işlemlere göre değişmektedir. Hastanın bir uzmana muayene olması ve hangi işlemlerin yapılacağının planlanması gerekir. Bu planlamada hangi burun estetiği çeşidinin uygulanacağı da belirlenir. Buna uygun olarak burun estetiği fiyatlandırması hastaya özgü olarak yapılır.

Randevu Talebi