Ses Kısıklığı

Ses kısıklığı, ses seviyesinde oluşum göstermekte olan anormal değişimlere verilen isimdir. Çoğunlukla boğazda kuruluk, kaşıntı gibi durumlar ile birlikte görülebilmektedir. Ses daha zayıf ve titrek bir hale dönüşmektedir. Aynı zamanda pürüzlüdür. Bu durum genelde boğazda var olan bir sorundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Gırtlak bölgesinde yer alan enfeksiyonlar ile ilişkilidir. Eğer bu durum 10 günden daha uzun süredir devam ediyorsa altında yatan farklı bir hastalık durumu olabilmektedir. Bundan dolayı da mutlaka kontrolünün gerçekleştirilmesi ve altta yatan nedene uygun bir tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Ses Kısıklığı Nedir?

Ses Kısıklığı Nedir? Aslında bu durum bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Bir belirti olarak kabul edilmektedir. Altta yatan farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Seste meydana gelen değişimler çoğunlukla ses oluşumundan sorumlu olan ses kutusundaki sorular ile ilişkilidir. Genelde geçici olarak oluşmaktadır ve kısa bir süre sonra iyileşme göstermektedir. Ancak bazen altta yatan hastalık gırtlak kanseri gibi ciddi bir durum olabilmektedir.

ses-kisikligi-nedenleri-nelerdir

ses-kisikligi-tedavisi-nasil-yapilir

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı neden olur? Sesin oluşmasında temel anlamda 3 ana yapı sorumlu tutulmaktadır. Bunlar arasında akciğer, ses telleri ve sesi şekillendirmekte olan dil, dudak kasları ve çene kasları bulunmaktadır. Burada en önemli olan yapılar ise ses telleridir. Eğer bir kişide ses kısıklığı meydana gelmekteyse ses telleri tahriş olmuş olabilmektedir. Ses telleri ise ses kutusu olarak da adlandırılabilmekte ve gırtlakta yer almaktadır.

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığı nedenleri nelerdir? Birçok farklı durum buna neden olabilmektedir. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır;

 • Reflü durumunda mide içeriğinin yemek borusuna kaçmaktayken burada tahriş meydana gelmektedir.
 • Sigara kullanımı zaman içerisinde hasar oluşturmaktadır.
 • Gırtlakta bulunan ses kutusuna darbe almak
 • Çığlık atmak veya yüksek bir sesle şarkı söylemek, ses tellerini çok fazla kullanmak
 • Aşırı miktarda öksürmek
 • Toksik maddelerin solunması
 • Kafein ve alkollü içeceklerin çok fazla tüketilmesi
 • Alerjiler
 • Ses tellerinde nodül, kist büyümesi
 • Boğa, tiroid veya akciğer kanseri
 • Tiroid bezinin işlevsel bozukluğu
 • Erkeklerde ergenliği geçiş

Ses Kısıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses kısıklığı tedavisi nasıl yapılır? Eğer üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen bir ses kısıklığı tedavisi bulunmakta ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bununla birlikte nemlendirici hava ile durum desteklenmektedir. Sesin dinlendirilmesi ve aşırı kullanmaktan kaçınılması daha iyi olacaktır. Sigara içen kişilerin ise sigarayı mutlaka bırakması önerilmektedir. Eğer ses kısıklığına neden olan durum reflü, alerji veya tiroid ise yine ilaç tedavisine başvurulması gerekmektedir. İyi huylu olan nodüller, polipler ya da kanser gibi durumlar için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekmektedir.

ses-kisikligina-ne-iyi-gelir

ses-kisikligi-ne-zaman-gecer

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ağrı ve tahriş durumunda ılık tuzlu su ile gargara yapmak iyi gelmektedir. Aynı zamanda solunan havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte boğaz pastillerinin kullanılması, az bir miktarda su ile karıştırarak elma sirkesi içmekte oldukça yararlı olabilmektedir. Bununla birlikte ballı papatya çayı tüketmek ve zencefil kökü de oldukça iyi etkilere sahiptir.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Sigara içmek, yüksek sesli konuşmak gibi durumlardan uzak durulması gerekmektedir. Eğer iltihaplı bir durum var ise tedavinin yanı sıra kişinin kendine özen göstermesi ve sabırlı bir şekilde bu durumun geçmesini beklemesi önerilmektedir. Özellikle şarkı söylemek gibi yüksek ses ile yapılan durumlardan kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Sesi bu dönemde minimum seviyede kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

Ses kısıklığı neyin işaretidir?

Ses kısıklığı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. En yaygın nedenleri arasında ses telleri iltihabı, larenjit, gastroözofageal reflü hastalığı, kullanılan bazı ilaçlar, sigara içmek ve aşırı kullanım veya kötü kullanım gibi faktörler yer alabilir.

Sesi etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Sesi etkileyen diğer faktörler arasında yaş, cinsiyet, hormonal değişiklikler, stres, yorgunluk, alerjiler, sinüzit ve astım gibi solunum yolu problemleri sayılabilir.

Ses kısıklığı ne kadar sürer?

Ses kısıklığı süresi, nedenine bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon veya soğuk algınlığı gibi bir geçici durumdan kaynaklanıyorsa, birkaç gün içinde iyileşebilir. Ancak, ciddi bir durumdan kaynaklanıyorsa, tedavi edilene kadar haftalar veya aylar sürebilir.

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Ses kısıklığının tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. İltihap veya enfeksiyon nedeniyle oluşan ses kısıklığı için antibiyotikler ve anti-inflamatuar ilaçlar önerilebilir. Ses tellerinde nodül veya polip gibi bir sorun varsa, cerrahi tedavi gerekebilir. Ayrıca, sesi dinlendirmek ve özellikle sigara içmekten kaçınmak da tedaviye yardımcı olabilir.

Ses tellerini korumak için neler yapılabilir?

Ses tellerini korumak için, yeterli miktarda su tüketmek, sigara içmemek, boğazı kurutan içeceklerden kaçınmak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınmak, gürültülü ortamlarda kulaklıklar veya diğer koruyucu cihazlar kullanmak ve doğru nefes alma teknikleri uygulamak gibi adımlar alınabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ses-kisikligi-nedir

Ses Kısıklığı Nedir?

Ses kısıklığı nedir? Normalde oldukça net olan seste bazı değişimler, boğuklaşmalar m…

Devamını Oku
ses-hastaliklari-nedir

Ses Hastalıkları Nedir?

Ses tellerimiz soluk borusunun üzerinde, sağ ve sol olmak üzere iki adettir. Nefes al…

Devamını Oku
ses-cerrahisi

Ses Cerrahisi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
Randevu Talebi