Ses Teli Felci

Ses teli felci, ses teli dokusunu oluşturmakta olan kaslara uyarı göndermesi gereken sinirlerin çalışmamasından dolayı oluşmaktadır. Bu durumda ses teli hareket kısıtlılığı meydana gelmektedir. Tüm insanlarda iki adet ses teli bulunmaktadır. Burada bulunan iki ses teli V harfi gibi bir uçlarında birbirine bağlıdır. Diğer uçta ise serbesttir. Normal ses telleri soluk alıp verme esnasında açılmaktadır. Ses çıkarırken veya yutarken kapanmaktadır. Etkilenen ses teli sayısına göre felç, tek taraflı veya iki taraflı olarak oluşum gösterebilmektedir. Eğer ses teli felçli ise nefes alma ve ses çıkarma esnasında hareketsiz kalmaktadır.

Ses Teli Felci Nedir?

Ses Teli Felci Nedir? Tek taraflı veya çift taraflı olarak meydana gelebilmektedir. Öncelikle tek taraflı felçlerde tek bir ses teli etkilenmektedir. Ses tellerinin biri tam olarak kapanmadan yarı açık pozisyonda kalmaktadır. Hareket yeteneğini kaybetmektedir. Solunumda nefes yetersizliğinden dolayı bazı sorunlara neden olmaktadır. Aynı zamanda sesin alçak çıkmasına neden olmaktadır.

İki taraflı ses felcinde ise her iki ses teli de etkilenmektedir. Ses telleri tam kapanmamakta ve yarı açık pozisyonda kalmaktadır. Bununla birlikte hareket yeteneklerini kaybetmektedir. Açıklık az ise ses iyi çıkmaktadır fakat açılma olmadığından dolayı nefes almak güç bir hale gelmektedir. Acil bir müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Bu durumunda hastanın mutlaka muayene edilmesi ve gerekli işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

ses-teli-felci-nedir

ses-teli-felci-neden-olur

Ses Teli Felci Neden Olur?

Ses Teli Felci Neden Olur? Tek taraflı ses teli felcine neden olan durumlardan bir tanesi baş boyun ve göğüs bölgesinde gerçekleştirilen ameliyatlardır. Diğer hastalığın tedavisi esnasında ses sinirleri zarar görebilmektedir. Özellikle tiroit cerrahileri, boyun omurları için gerçekleştirilen işlemlerde rastlanılabilmektedir. Kalp ve beyin cerrahilerinde de bu durum meydana gelebilmektedir.

Bunun dışında iltihaplar nedeniyle de ses felcinin meydana gelebildiği gözlemlenmektedir. Bu durum geçici bir süre devam edebilmektedir. Aynı zamanda sinirin çalışmasını engelleyen bir tümörün varlığı da bu durumun oluşmasına neden olabilmektedir. Tümör basıya neden olabilmektedir, tümör nedeniyle çalışma fonksiyonu bozulabilmektedir. Bunun sonucunda ise yine felç durumu ortaya çıkmaktadır.

Ses Felci Belirtileri Nedir?

Ses Felci Belirtileri Nedir? Genel belirtileri arasında hırıltılı, kısık, çatlak ses gibi durumlar bulunmaktadır. Aynı zamanda nefes darlığı, konuşma esnasında ses hava karışımı, ses yorgunluğu, tükürüğü yutkunma gibi sorunlarda meydana gelebilmektedir. Yemek yerken soluk borusuna yemek kaçması, öksürük krizi ve boğulma hissi de belirtiler arasında ön plana çıkmaktadır.

Seste kısılma ve nefes almakta güçlük çekme ise en sık karşılaşılan belirtiler arasında kendini göstermektedir. Nefes alma sorunları kişinin hayat kalitesini fazlasıyla düşürmektedir. Oldukça ciddi bir problemdir ve mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda acil müdahalelere ihtiyaç duyulabilmektedir.

ses-teli-felci-tanisi-nasil-konur

ses-teli-felci-belirtileri-nedir

Ses Teli Felci Tanısı Nasıl Konuluyor?

Ses Teli Felci Tanısı Nasıl Konuluyor? Ses teli paralizisi tanısı, videolaringostroboskopi, fleksible fibrotik larigoskopi gibi görüntüleme yöntemlerine başvurularak muayene yapılabilmektedir. Aynı zamanda sesin mevcut durumdan ne kadar etkilendiğini anlamak içinse akustik analiz yapılmaktadır. Detaylı incelemelerin sonucunda hastaya doğru bir teşhis konulabilmektedir.

Ses Teli Felci Tedavisi

Ses teli felci tedavisi, ses terapisi, enjeksiyon laringoskopi, kapalı ses teli cerrahisi gibi yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Tiroplasti de tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hasta için hangi yöntemin uygulanacağı hastanın durumunun detaylarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Eğer erken dönemde tedavi yöntemlerine başvurulur ise iyileşme daha iyi bir şekilde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı hasta şüphelendiğinde mutlaka muayene edilmesi ve gerekli ise tedavi uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ses-kisikligi

Ses Kısıklığı

Ses kısıklığı, ses seviyesinde oluşum göstermekte olan anormal değişimlere verilen is…

Devamını Oku
ses-cerrahisi

Ses Cerrahisi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
ses-terapisi

Ses Terapisi

Ses hastalıkları'nın pek çoğu özellikle profesyonel ses kullanıcıları diye gruplandır…

Devamını Oku
Randevu Talebi